Dzisiaj rozpoczynamy serię back to school! Postanowiłyśmy, że w pierwszym poście zaprezentujemy Wam nasze sposoby na naukę. Opiszemy sposoby dotyczące kilku poszczególnych przedmiotów, które uznałyśmy za godne uwagi.
Uwaga: nasze sposoby nie sprawdzą się u każdego. U niektórych ułatwią naukę, a u innych tylko ją skomplikują. Wypróbujcie nasze pomysły, by przekonać się do której grupy należycie. :)
Historia
Ten przedmiot sprawia mi najwięcej problemów. Jednak mam sposoby, dzięki którym jego nauka jest dużo łatwiejsza.
1. Zazwyczaj tematy w książkach podzielone są na mniejsze teksty np. temat Legiony Polskie we Włoszech dzieli się na mniejsze teksty takie jak: Rewolucja francuska, Powstanie Legionów Polskich we Włoszech, Małe państwo-wielkie nadzieje itp. Czytam tekst na głos (w skupieniu), a potem robię notatkę na kartce. Oto sposób i wskazówki jak ją zrobić:
Czytam tekst o rewolucji francuskiej.
(...) W państwie francuskim panował monarcha, który był władcą absolutnym. Oznaczało to, że miał pełnię władzy.
Na samej górze kartki zapisuję temat. W tym wypadku-rewolucja francuska. Znalazłam informację, więc ją zapisuję: władza absolutna-pełnia władzy. Czytam dalej.
W 1789r. wybuchła rewolucja skierowana przeciwko królowi.
To kolejne informacje. Je także zapisuję, ale tym razem jest taka możliwość, więc postawię przed nimi pytanie. Kiedy?-w 1789r., przeciwko komu wybuchła?-przeciw królowi.
W ten sposób staram się w notatce zmieścić wszystkie informacje z tekstu. Potem czytam go na głos, a gdy skończę staram się nie patrząc na tekst powiedzieć wszystko co zapisałam. Robię to do momentu, aż wszystkie informacje powiem poprawnie. Następnie to samo robię z drugim tekstem. Gdy się go nauczę, powtarzam tekst pierwszy oraz drugi, przechodzę do trzeciego itd.
2. Dobrym sposobem na naukę dat jest uczenie się z fiszek. Tnę kartkę na małe prostokąciki. Z jednej strony zapisuję wydarzenie, a z drugiej datę. Używam do tego dwóch kolorów. np. wydarzenia zawsze piszę na niebiesko, a daty na zielono. Potem patrząc na wydarzenie próbuję podać jego datę. Gdy odpowiem poprawnie fiszkę odkładam na bok.
Biologia(Przyroda)
1. Robię rysunki do tekstu. Gdy mam w tekście opisany klimat lasu równikowego robię rysunek taki jak ten:
Języki obce
1. Słówek uczę się z fiszek. Wygląda to tak samo jak w przypadku historii, ale zamiast dat i wydarzeń, z jednej strony jest słówko po polsku, a z drugiej w języku obcym.
Wskazówki dotyczące nauki:
- Notatki powinny być kolorowe. Lepiej wtedy zapamiętujemy.
- Gdy uczysz się na głos możesz przy okazji odbijać piłkę. Działają wtedy obydwie półkule mózgowe. Prawa odpowiedzialna za ruch i lewa za naukę. Uczymy się dzięki temu szybciej.
- Jeżeli chcesz zapamiętać materiał na całe życie, po nauczeniu się go, powtórz go drugiego, siódmego i trzydziestego dnia. Skuteczność tej metody jest udowodniona naukowo.
- By nauka była skuteczna, ucz się siedząc na twardym krześle, mając nogi na podłodze. Zwiększa to koncentrację.